ترجمه فنی است که به مهارت و تجربۀ بالا نیاز دارد. زبان یک عنصر زنده و پویاست و هرگز نمی‌توان ادعا کرد شخصی بدون مطالعه و تمرین همیشگی، روی زبانی غیر از زبان‌ مادری خود تسلط کامل دارد.

درخواستی که برای ترجمه وجود دارد، دارای شرایط و انواع مختلفی است. گاه از شما می‌خواهند یک فایل صوتی را ترجمه کنید. در این حالت شما به متن نوشتاری مطالب خواسته‌شده دسترسی ندارید؛ پس برای ترجمۀ فایل صوتی به مهارت‌ها و تجربه‌های متفاوتی نیاز دارید.

ترجمۀ فایل صوتی بی‌شک مشکل‌تر از ترجمۀ فایل نوشتاری است. اما استفاده از چند ترفندی که در ادامه شرح داده می‌شود، ممکن است تا حدودی به کمک‌تان بیاید.

استفاده از اپلیکیشن‌های تبدیل گفتار به نوشتار

اپلیکیشن‌های تبدیل گفتار به نوشتار انواع مختلفی دارند که با یک جستجوی ساده در گوگل به آن‌ها دست پیدا می‌کنید. این اپ‌ها در برخی مواقع برای ترجمۀ فایل‌های صوتی راه‌گشا هستند؛ زیرا با تبدیل شدن فایل صوتی به فایل نوشتاری شما می‌توانید روند ترجمه را به جای صوت با متن ادامه بدهید.

البته این اپ‌ها هنوز آن‌قدر قدرتمند و البته دقیق نیستند که بشود کاملا روی آن‌ها حساب کرد. خصوصا اگر لازم باشد فایل صوتی به صورت دقیق و موبه‌مو ترجمه بشود. این اپ‌ها روزبه‌روز قوی‌تر و نتیجۀ کارشان معتبرتر می‌شود، اما در حال حاضر جز در موارد خاص نمی‌شود خیلی از آن‌ها کمک گرفت.

استفاده از کلمات کلیدی Keyword فایل صوتی برای پیدا کردن متن آن

اگر فایل صوتی مربوط به یک همایش یا سخنرانی مهم و مطرح باشد، احتمالا می‌توانید با سرچ کردن برخی کلمات کلیدی که در آن می‌شنوید، متن آن را پیدا کنید. به طور مثال فرض کنیم فایل صوتی مربوط به یکی از سخنرانی‌های TED است که توسط شخصی با نام اندرسون و دربارۀ افزایش هوش هیجانی اجرا شده است.

 شما با جستجوی همین اطلاعات به اضافۀ چند واژۀ مهم که در طول سخنرانی تشخیص می‌دهید، احتمالا بتوانید متن سخنرانی را در اینترنت پیدا کنید.

البته در این روش ممکن است فقط خلاصه و چکیده‌ای از متن را بیابید. از طرف دیگر، استفاده از این روش کمی هم به شانس شما بستگی دارد؛ چون ممکن است هیچ فایل نوشتاری و متنی را که به کارتان مربوط باشد پیدا نکنید.

تقویت مهارت شنیداری Listening Skill

در حقیقت این بهترین و کارآمدترین روش برای ترجمۀ فایل‌های صوتی است. زمانی که مهارت شنیداری خود را تقویت کرده باشید، دیگر نیازی به اپ‌ها و سایت‌های مختلف نخواهید داشت.

برای تقویت مهارت شنیداری راه‌های مختلفی وجود دارد. به طور مثال می‌توانید فایل صوتی و نوشتاری یک سخنرانی را تهیه کنید و در قدم‌های اول هنگامی که صوت را می‌شنوید متن را هم دنبال کنید. زمانی که گوش‌تان کمی بیشتر با کلمات و تلفظ آن‌ها آشنا شد، فایل‌های صوتی جدید را  بدون نگاه کردن به متن گوش کنید و آن‌چه را که می‌شنوید یادداشت کنید. سپس نوشته‌های خود را با متن اصلی مقایسه کنید.

به این ترتیب پس از مدتی قدرت و توانایی‌تان برای ترجمۀ فایل صوتی بالا می‌رود. فراموش نکنید که برای یادگیری و تقویت مهارت‌های مربوط به زبان، تمرین و تلاش روزانه لازم است.

توضیحات: ترجمه فایل صوتی