منابع تافل

با مراجعه به بازار کتاب، با حجم بسیار زیادی از کتاب‌ها و عنوان‌ها مواجه می‌شوید. این اتفاق در مورد جستجو برای کتاب‌های انگلیسی بیشتر نیز به چشم می‌خورد. با کمی گشت و گذار در بازار کتاب متوجه می‌شویم که کتاب‌های بسیار زیادی وجود دارد که نویسنده از آن به عنوان منبع یک آزمون خاص نام برده است. در این گونه مواقع پیدا کردن منبع اصلی امتحان بسیار دشوار و گیج‌کننده خواهد بود. ازمون تافل iBT نیز از جمله همین آزمون‌ها می‌باشد و به داشتن منابع جامع و معتبر بسیار وابسته است. این منابع اصولا به دو دسته مقدماتی و پیشرفته تقسیم می‌گردند و برای آنکه بدانید کدامیک از این منابع را مورد استفاده قرار دهید بهتر است در آزمون تعیین سطح شرکت نمایید تا سطح تسلط شما به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار گیرد. در این مقاله، منابع بر اساس دو دسته مقدماتی و پیشرفته دسته بندی شده و در پایان یکی از نرم‌افزار شبیه ساز آزمون تافل معرفی شده است.

منابع سطح مقدماتی
پس از شرکت در آزمون تعیین سطح اگر سطح زبان شما را مقدماتی اعلام نمایند، مطالعه خود را برای شرکت در آزمون تافل با منابع مقدماتی آغاز نمائید. این منابع در ادامه ارائه گردیده است.

کتاب North Star Building Skills for the TOEFL iBT-High Intermediate
این کتاب با مروری بر مهارت‌های آزمون تافل، برای شروع مطالعه مناسب خواهد بود.

کتاب Delta’ s Key to the Next Generation TOEFL Test
مجموعه دلتا برای برنامه‌ریزی جهت تافل iBT تنظیم شده است. این مجموعه با استفاده از تست‌های آزمون تافل، تمامی مهارت‌های لازم برای شرکت در این آزمون را آموزش می‌دهد و در دو جلد است که کتاب اول شامل موارد آموزشی آزمون تافل اینترنتی و کتاب دوم شامل ۶ نمونه تست از این آزمون می‌باشد.

کتاب Longman TOEFL iBT
اگر شخص تمايل به حضور در كلاس‌هاي تافل نداشته باشد، اين كتاب بهترين مرجع براي آغاز آموزش شيوه پاسخ به پرسش‌ها در آزمون مي‌باشد.

منابع سطح پیشرفته
در صورتی که در تعیین سطح بالاتر از Intermediate قرار گرفتید، از منابع زیر استفاده نمایید.

کتاب Barron’ s How to Prepare for the TOEFL
یکی از مجموعه‌های معروف برای تافل iBT است که سطح آن بالاتر از دو کتاب Longman و Delta است. تست‌های جامع این مجموعه جهت بخش‌های Listening و تا حدودی Reading آزمون تافل توصیه می‌شود. در اين كتاب، بيشتر نويسنده بر روي تقويت مهارت‌هايي مانند نت برداری (Note Taking) كار مي‌كند.

کتاب ETS Official Guide to iBT TOEFL
مجموعه دیگریست که تست‌های آن کمی ساده‌تر از آزمون واقعی است، اما از نظر نوع سوالات بسیار شبیه آزمون واقعی می‌باشد. اين كتاب داراي نرم افزار شبيه‌سازي شده نیز مي‌باشد.

کتاب Mastering skills For The TOEFL iBT
كتابي بسيار خوب با تمرين‌های بسيار زیاد است که هر ۴ بخش مهارت‌های مورد نياز تافل iBT را پوشش می‌دهد. تمرينات شنيداري اين كتاب مي‌تواند گامي مفيد در جهت تقويت مهارت شنيداري باشد.

کتاب KAPLAN Internet-Based TOEFL
این کتاب يكي ديگر از مراجع به نام اين آزمون تافل است. موردي كه اكثرا در اين كتاب اشاره مي‌گردد اين است كه سطح اين كتاب كمي از آزمون اصلي دشوار‌تر است.

کتاب Answers to all TOEFL Essay Questions
این کتاب برای Writing بسيار مفيد بوده و داراي ۴۵۰ انشا مي‌باشد. با مطالعه دقيق آن می‌توانید با ساختار انشانويسي به طور کامل آشنا شويد.

منابع تافل

کتاب‌های مفید برای یادگیری لغات جهت شرکت در آزمون تافل
۴۰۰ Must-Have Words For The TOEFL
مزيت اين كتاب اين است كه لغات را دسته‌بندي كرده و اين قابليت به خواننده كمك مي‌كند تا با سرعت بالاتري آنهارا فرا گيرد .

۵۰۰ Absolutely Essential Words
این کتاب یکی از مراجع مهم در زمینه لغت می باشد.

Essential Word for the TOEFL
این کتاب از انتشارات Barron’s می‌باشد و مرجع اصلی لغات آزمون تافل است و خواندن آن بسیار توصیه می‌شود. با مطالعه اين كتاب قادر هستيد بخش‌هاي مختلف يك لغت را نيز بخاطر بسپاريد.

نرم افزار شبیه‌ساز آزمون تافل iBT
نرم افزار TPO که مخفف عبارت TOEFL Practice Online است به آزمون‌های آمادگی آزمون تافل گفته می‌شود که موسسه ETS برای آشنایی شرکت‌کنندگان در آزمون تافل اینترنتی (iBT) طراحی نموده است. شرکت در آزمون‌های آمادگی TPO در واقع به شما اطمینان بیشتری نسبت به سوالات داده و در بهبود توانایی‌های شما در بخش‌های مختلف تافل نقش زیادی ایفا می‌کند.

آزمون TPO تست‌های تمرینی است که به صورت آنلاین در اینجا قرار دارد. هزینه هر آزمون ۴۴٫۹۵ دلار آمریکا می‌باشد و در صورت تمایل می‌توانید در حالت زمانبندی شده (Timed Mode) آزمون را بگذرانید تا از نظر زمانی نیز شبیه‌ساز محیط آزمون تافل باشد.

از آنجا که TPO از پرسش‌های واقعی آزمون تافل استفاده می‌کند، دقیقا مشابه یک آزمون تافل واقعی می‌باشد. ضمنا نتیجه آزمون را نیز می‌توانید همان روز دریافت نمایید. توجه داشته باشید پس از پایان یک آزمون تمرینی TPO نمی‌توانید دوباره آزمون را تکرار نمایید مگر آنکه هزینه آن را مجددا بپردازید. همچنین می‌توانید با خرید بسته نرم‌افزاری TPO در منزل و با استفاده از کامپیوتر یا لپ‌تاپ خودتان هر زمان که مایل باشید در این آزمون‌ها شرکت نمایید.