افراد چند زبانه چه ویژگی‌هایی دارند؟

هر زبان دارای دنیایی شگفت انگیز است. وقتی به زبان دیگری صحبت می­کنیم در واقع می­توانیم دنیایی متفاوت را درک کنیم. دانشمندان معتقدند تعداد افراد چند زبانه در جهان بیشتر از افراد تک زبانه است. بیش از نیمی از اروپاییان ادعا می­کنند می­توانند حداقل به یک زبان علاوه بر زبان مادری خود صحبت کنند. مطالعات نشان می­دهد که بیش از نیمی از جمعیت جهان دو زبانه هستند. این بدان معناست که حدود ۳٫۵ میلیارد نفر در دنیا از زبان دوم برای برقراری ارتباط استفاده می­کنند.

با توجه به گسترش ارتباطات، جهانی شدن، دسترسی داشتن به اینترنت توسط اقشار مختلف و بازتولید فرهنگی، چند زبانه شدن مردم مسئله­ای دور از ذهن نیست. از جمله ویژگی­هایی که به افراد چند زبانه نسبت داده می­شود، افزایش پردازش شناختی، تمرکز بالا و توانایی انجام چندین کار است. در ادامه به چند ویژگی مهم افراد چند زبانه می­پردازیم.

افراد چند زبانه

توانایی درک منابع فرهنگی متفاوت و تفاوت­های فرهنگی

اکثر آثار هنری و فرهنگی معاصر بازتابی از زبان مادری خلق­کننده آن آثار هستند. گوش دادن به یک آهنگ و متوجه شدن معنی آن، خواندن یک رمان کلاسیک، تماشای یک فیلم و… زمانی بهتر درک می­شوند که فرد به زبان آن­ها مسلط باشد و آثار را همان گونه که هستند قدر بداند. چه بسا بسیاری از عبارات امکان ترجمه شدن به زبان­های دیگر را نداشته باشند و یا ترجمه آن­ها به زبانی دیگر موجب تفسیر و برداشت اشتباه از آنان شود.

افزایش موقعیت­های شغلی و سفر در جهان

تسلط بر چند زبان و یا حتی دو زبان می­تواند موجب تسهیل سفر کردن شود. زمانی که زبان­هایی که یک فرد بر آن­ها تسلط دارد از ریشه و خانواده­ای یکسان باشند، گسترش دانش فرد ساده­تر می­شود و فرد می­تواند دانش یک زبان را بر دیگری منطبق کند. علاوه بر این، بر هیچ کس پوشیده نیست که کارفرمایان به دنبال افرادی با مهارت­های زبانی بالا هستند. تسلط بر دو یا چند زبان یک مزیت برای کارجو محسوب می­شود و می­تواند آینده فرد را تضمین کند.

توجه به مواردی که در ترجمه ­ها نادیده گرفته می­شوند

ما در جهانی زندگی می­کنیم که روز به روز یکپارچه­تر می­شود و به سمت جهانی شدن پیش می­رود. در این جهانی شدن، ممکن است بسیاری از ظرافت­های فرهنگی جوامع مختلف نادیده گرفته شود. یادگیری زبانی دیگر موجب باز شدن پنجره فرهنگی جدیدی بر روی ماست و دید جدیدی نسبت به جهان به ما می­دهد و جهان­بینی انسان را گسترس می­دهد. گاهی برای درک و فهم متون، تنها ترجمه آن­ها کافی نیست و درک کامل آنان نیازمند داشتن زمینه فرهنگی مشابه است. تسلط بر زبانی دیگر به مرور موجب می­شود تفکر انسان چند بعدی شود و بهتر بتواند مسائل مختلف در فرهنگ­های متفاوت را درک کند.

عمیق تر شدن تعاملات با افراد در فرهنگ های مختلف

وقتی بر زبان مادری فردی دیگر مسلط باشید، می­توانید در مورد مسائلی مهم­تر از آب و هوا و سایر صحبت­های روزمره با او حرف بزنید. مسائل و مشکلات او را بهتر درک کنید. چند زبانه بودن موجب بهبود برقراری ارتباط بین فردی می­شود و علاوه بر افزایش درک متقابل موجب بهبود کنش متقابل بین فردی می­شود.

نشان دادن خود در اشکال متفاوت

برخی معتقدند که افراد چند زبانه دارای شخصیت­های مختلف هستند، زیرا کنش در زبان­های مختلف، متفاوت است و عمل فرد تحت تاثیر زبان­های مختلفی که می­داند، قرار می­گیرد. در این راستا می­توان به نوع بیان داستان­ها و جوک­ها توجه کرد. برخی مسائل می­تواند در زبانی خنده­دار باشند و در عین حال در زبانی دیگر این گونه نباشند. تنها کسانی که به زبان­های مختلف مسلط هستند این امر را درک می­کنند.